”I got the strength”
Superfint armband med Lavasten & Rudraksha, samt silverpärla.
Gjorda av Inlotus som bor i Indien men ibland besöker oss i Österskär
Storlek som passar män
Storlek på pärlor: ca 8 mm
Rudraksha
”Rudraksha” betyder Shivas tårar. Enligt legenden så sägs det att när Shivas gemål Sita som älskade Shiva från djupet av sitt hjärta och innersta väsen, Sita tog sitt liv genom att slänga sig in i elden, då hennes far Kungen vanärat Shiva. När Shiva fick kännedom om detta blev han helt utom sig av sorg, smärta och djup ilska. Han plockade upp det som återStod av hans älskade Sita ur askan, bar henne i sina armar och i ett ursinne hoppade han från bergstopp till bergstopp runt hela Indien och Himalaya. Tårarna rann i floder utmed hans kinder och där de landade på moder jord, växte ett Rudra träd upp.
Rudraksha symboliserar länken mellan jord och himmel, mellan människa och det gudomlig. Rudrakshan är föremål för djup vördnad och också en källa för att nå det högre jaget.
Sägnen säger att fröet från Rudraksha innehåller hemligheterna för hela utveckling av kosmos, det förgångna, det varande och det kommande. Rishierna (de Visa och upplysta) och yogierna från Himalaya, har alltid burit Rudraksha på sin väg till andlig upplysning och befrielse, Moksha.
Enligt ayurvediska skrifter sägs bärandet av rudraksha ha positiva effekter på nerver, och är bra för att lindra en person från stress och oro. Rudrakshas egenskaper sägs även stärka andlig utveckling, självförtroendet och ge grundning.
Lavasten - Lavastenens egenskap är att ge oss elden och kraften tillbaka, den stärker människor som går igenom förändringar och behöver släppa taget om det gamla och ta emot det nya med ett öppet sinne. Lava representerar elementen eld och jord. Stenarna är rika på mineraler från djupet av jordens kärna. Elden förknippas med energi, självsäkerhet och passion, medans jord står för mer praktiska kvaliteter, återhållsamhet och materialism.